Menü Menü
SCRIKSS YAZI GEREÇLERİ REFİLLER MASA ÜSTÜ SETLER HEDİYELİK SETLER AKSESUARLAR SCRIKSS OFFICE YAZI GEREÇLERİ Notelook DEFTER MARKALAR SHEAFFER KAWECO TROIKA NAVA CROSS STAEDTLER KURUMSAL SCRIKSS B2B Kurumsal Hediye Broşürü Baskı Teknikleri Klavuzu
TR / EN

Sık Sorulan Sorular?

 

Scrikss hangi ülkenin markasıdır?

 

Scrikss “dünya markası” olmuş bir Türk Markasıdır. 1964 yılından bu yana Türkiye’de üretim yapan Scrikss Kalem Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri Anonim Şirketi’nin tescilli markasıdır.


~

Scrikss modelleri Türkiye’de mi tasarlanıyor?

 

Hemen bütün Scrikss kalem modelleri ile deri ürün ve aksesuarları Türkiye’de tasarlanmaktadır. Scrikss firması, kırtasiye alanında en fazla Türk tasarımcı ile çalışan kuruluştur.


~

Scrikss Türkiye’de mi üretiliyor?

 

Bütün dünya markaları gibi Scrikss firması da ürünlerinin pek çok parçasını Türkiye ile birlikte dünyanın çesitli kıta ve ülkelerinde üretmektedir. Ancak, nihai kalite kontrol işlemleri her zaman Scrikss’in İstanbul’daki tesislerinde gerçekleşmekte, yazı araçları her türlü yazma testine tabi tutulduktan sonra ambalajlanıp satışa arzedilmektedir.


~

Scrikss ömür boyu garanti neleri kapsar, neleri kapsamaz?

 

Ömür Boyu Scrikss Garantisi, kalemin satın alınma veya üretim tarihine bakılmaksızın Türkiye sınırları dahilinde uygulanan bir garantidir. Fiyatı ne olursa olsun, bakıma gereksinim gösteren bütün mekanik kısımlar (mekanizma, kapak, seksiyon gibi) fabrikamızda onarılır veya yenilenir. Ancak, kalem içindeki yedekler (tükenmez refili, dolmakalem ucu, kurşun kalem mini, silgi kartuş gibi) kullanım sonucunda tükenmiş olan parçalar ile kötü ve hor kullanım sonucu hasar gören kısımlar garanti kapsamı dışındadır.


~

Üretimden kaldırılan bir Scrikss ürününün garantisi ne olur?

 

Şayet üretimden kaldırılmış olan ve stoklarda bulunmayan bir Scrikss ürünü herhangi bir nedenle onarılamıyorsa, yerine aynı ederde başka bir ürün teklif edilir.


~

Servis ve onarım süresi ne kadardır?

 

Scrikss ürünleri, servise geliş tarihinden en geç 10 iş günü içinde onarılarak sahiplerine iade edilir veya bulgular kalem sahibine telefon, faks ya da e-postayla bildirilir.


~

Dolmakalemimin bakımını nasıl yaparım?

 

Dolmakalemler diğer kalemlere göre daha özen ve itina ister. Kaleminiz kullanım sıklığına göre temizlenmelidir. En iyisi, her kartuş değişiminde ya da piston kullanılıyorsa hazneye mürekkep çekmeden önce temizleme işleminin yapılmasıdır. Temizleme işlemi, mürekkebi doldururken yaptığınız işlemin aynısıdır ancak bu kez hazneye mürekkep yerine ılık su çekip boşaltmanız gerekir. Bu işlemi birkaç kez, önceden kullanmış olduğunuz mürekkebin rengi iyice kaybolana kadar uygulayabilirsiniz. Ayrıca kaliteli mürekkep kullanmak kalemin verimli yazmasında etkendir.


~

Dolmakalemimi, alkol veya benzeri sıvı müstahzarlarla temizleyebilir miyim?

 

Dolmakalem haznesine kesinlikle alkol, benzol, kezzap ve benzeri sıvıları doldurmamak gerekir. Bunlar kalemin piston ve yolluk sistemine zarar verir, dolmakalemin hasar görmesine neden olurlar. Onun yerine, ılık suya üç damla sıvı sabun yada bulaşık deterjanı katılabilir.


~

Dolmakalemde uç kalınlığı nedir?

 

Dolmakalem uçları, kullanıcının tercihine göre beş değişik kalınlıktadır: EF (çok ince), F (ince), M (orta), B (kalın) ve Kaligrafi (kesik uç). Türkiye’de en çok F ve M tipi uçlar satılmaktadır. Scrikss'in M (orta) ve Kaligrafi (kesik uç) dolma kalemleri bulunmaktadır.


~

Mekanizmalı kurşun kalemimin ucu nasıl değişir?

 

Şayet kullandığınız kalem 0,5 veya 0,7 min ile yazıyorsa, uç bitince kalemin haznesinden otomatik olarak yenisi gelecektir. Haznedeki minler tükendiğinde, 0.7 veya 0.5 Scrikss uçlarını kırtasiyecilerden temin edebilirsiniz.

0.9 mekanizmalı bazı modellerimizde kalem önden beslemelidir. Bu durumda, kaleminizin ucu bittiği zaman zorlamadan kaleminizi kapağından sağ tarafa doğru hafifçe çevirip içindeki bitik ucu düşürünüz daha sonra kapağı sola doğru sonuna kadar çevirip önden yeni ucu takip hafifçe bastırıp yerine oturmasını sağlayıp tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. (Bkz: kroki)


~

Scrikssoffice nedir?

 

ScrikssOffice, Scrikss AŞ’nin ofis tipi ürünlerini pazarladığı tescilli markasıdır.


~

Dolmakalem nasıl temizlenir?~

Dolmakalem kartuşu nasıl değiştirilir?